Bağışmatik Kuyruğu

03/08/2012 

Türkiye’nin hayırseverlik ruhu icat yaptırdı. Ankaralı bir firma ATM görünümlü Bağışmatik üretti. Dünyada bir ilk olan cihaz yardım yolsuzluklarının önüne geçecek.

Haber: SİBEL CİNGİ 

İSTANBUL – Türk mühendisler, “Bu yardımlar nereye gidiyor?” endişesine son verecek makine icat etti: Bağışmatik. Yardımlar artık elden ele dolaşan kutulara, sandıklara ya da herhangi bir hesap numarasına yapılmayacak.
Yardım yolsuzluklarının önünü kesme iddiasında olan ATM görünümlü Bağışmatik için cami, dernek ve yardım kuruluşları harekete geçti. Üretici firma ile görüşenler arasında Diyanet de var.
Bağışmatik Ankara ’da faaliyet gösteren Sera Reklamcılık tarafından geliştirildi. ATM kabinleri üreten şirketi, hayırsever vatandaşların yaptıkları yardımların gerçek sahibine ulaşıp ulaşmadığına ilişkin endişeleri harekete geçirdi. Sera Reklamcılık İdari Koordinatörü Ahmet Öz, makinenin 3 yıllık bir Ar-Ge çalışmasının ürünü olduğunu açıkladı.
Öz, “Türk vatandaşı hayırseverdir. Ama son yıllarda herkesin aklını ‘Yardım yapıyoruz ama bu paraların nereye gittiğini bilmiyoruz’ kaygısı meşgul ediyordu. Bunun üzerine çalışmalara başladık. Yazılımları da dahil olmak üzere tamamen Türk mühendislerin icadı bir makine ortaya çıktı. Türk Patent Enstitüsü’nden ‘Elektronik Kumbara Makinesi’ adıyla faydalı model ve endüstriyel tasarım tescil belgelerini de aldık” dedi. Öz, Bağışmatik ile ilgili Diyanet başta olmak üzere çeşitli dernek ve yardım kuruluşları ile görüşme halinde olduklarını, önümüzdeki günlerde de görüşmelerin sonuçlanacağını açıkladı. Öz, “Diyanet Bağışmatik’i sadece camilere değil, farklı birçok noktaya koymayı da planlıyor” açıklamasını yaptı.

Hayırlı makinenin ‘hayırsız’ çalışanı!
Bağışmatik projesi daha bitmeden şirket çalışanı tarafından çalındı. Çalışan makineyi kendi buluşu gibi gösterip Ankara Kocatepe Camii’ne de deneme amaçlı koyuyor. Bir günde Bağışmatik’te 24 bin TL toplanıyor. Bunu duyan Sera Reklamcılık hemen harekete geçerek ikinci günün sonunda camiden kaldırılıyor. Şirket, eski çalışanı hakkında yasal yollara başvurmuş durumda.

Kredi kartıyla da yardım yapılabiliyor
Bağışmatik’e kâğıt ve demir para yatırılıyor, karşılığında makbuz alınıyor. Yardım toplayan kuruluş hangi makinede ne kadar para olduğunu saniye saniye kontrol edebiliyor. Dünyada bir ilk olan makine sahte parayı tanıyor. Döviz de kabul eden makineye merkezden otomatik olarak mesaj ve video gönderilebiliyor. Birden fazla yardım seçeneği de yüklenebilen makine kredi kartı ile de yardımı kabul ediyor.