Artvinliyiz.net – Bağışmatik Haberi

Artvin Ardanuç’lu Ali Tekin Çelik’in Sera Reklamcılık Şirketi ” Bağışmatik” İsmini Verdikleri Makina İcat Etti

alitekincelikK

Türkiye’de ilk kez yapılan ve yepyeni bir icat olan ‘Bağışmatik’ olarak adlandırılan ulusal basında ‘Bunu Türkler yaptı? başlığıyla Türkiye’ye ve dünyaya duyurulan ‘Elektronik Kumbara Makinesi’ Artvin-Ardanuçlu olan hemşehrimiz Ali Tekin Çelik’in Sera Reklamcılık Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi tarafından Ankara’daki fabrikasının teknoloji bölümünde geliştirildi.Ulusal basında icadın bir Türk firması tarafından yapıldığı ve firmanın isminin geçmemesinin nedeni ise; buluşun, Sera Reklamcılık yetkilileri değil, icat ile uzaktan, yakından alakası olmayan bir başka kişi tarafından basına servis edilmesiydi. Konuyla ilgili olarak bilgisine başvurduğumuz Sera Reklamcılık Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Tekin Çelik’i telefonla arayarak bilgi aldık. Ali Tekin Çelik, 08 Haber gazetesine yaptığı açıklamada; icadın kendi şirketlerine ait olduğunu, ancak sürekli yanlarında olan ve her türlü konuda yardım edilen, aile meclisine girebilecek kadar yakın gördükleri hemşehrileri Sedat Yazar’ın kimseye haber vermeden, gizlice bu yazılım ve dosyaları alarak buluşu kendisininmiş gibi sunduğunu belirterek şu açıklamalara yer verdi.

“Öncelikle 08 Haber gazetesine gösterdiği duyarlılığa ve dikkatine çok teşekkür ediyorum.
Aynı gün, aynı anda bunu tespit ettiniz ve beni aradınız. Size çok teşekkür ediyorum. Haber çıkar çıkmaz herkes beni aradı. İcadın Sera Reklam San. Tic. Ltd. Şti’ne ait olduğunu biliyoruz. Neden bir Türk firması denip icadı siz açıklamıyorsunuz? Açıklama yapan zat sizin şirket elemanınız mı? diye sorular geliyor. Hatta Çin’den bile aradılar. Haberi okumuşlar. Bunun üzerine ben şirket avukatıma talimatı verdim. Gereken başvurularımızı, belgelerimizi, gelişim süresince yaptığımız çalışmalarımızı, Türk Patent Enstitüsüne yapılan müracaatları gösteren dosyayı hazırladık. Dün itibarıyla da davamızı açtık. Doğrudur haberde firma adı verilmedi. Çünkü o firma Sera Reklamcılık. Tic. Ltd. Şti’dir. Açıklamayı yapan kişi ise şirketimizle uzaktan yakından alakası olmayan Sedat Yazar oldu. Sedat Yazar, Halkbankasıyla çalışıyordu. 3 yıl önce Devlet Bakanı Faruk Çelik’e projeyi ve buluşu anlattığımızda oradaydı. Bu arkadaşla bir arkadaş aracılığıyla tanışmıştık. Hemşehrimiz dedik. Bağrımıza bastık. Kendisi Şavşatlıdır. Elimizden gelen bütün maddi manevi desteğimizi eksik etmedik. Ben bunları buradan söylemek istemem. Ancak onun bu yaptığı gerçekten bizi çok üzmüştür. Üstelik ben kendisini bundan 5 gün önce de uyardım. Demek ki içime doğmuş. Onun böyle bir yanlışı yapacağını sezmişim. Ben bunun için Türkiye’de ulusal ve yerel basına bir basın açıklaması gönderdim.Dün itibarıyla da Kocatepe’deki makineyi tedbir kararıyla kaldırttık.


hayirmatik-sera-reklam


08 Haber gazetesi bu icadımızla ilgili 3-4-5 Mart 2011 tarihleri arasında Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan Artvin günlerinde bizden bilgi aldı. Hatta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı değerli büyüğümüz Sayın Kadir Topbaş’a bu “Bağışmatik” ile bilgi vermiş, bunun bütün camilere, yardım toplanan noktalara konabileceğini belirttim. Orada birlikte fotoğraf çekindik. Biz hakkımızı hukuki yollardan arayacağız.” dedi.

Ankara’daki Artvin günlerinde Sera Reklamcılık çok şık bir stant açmış, burada yapmış olduğu işleri anlatan özel eğitimli personel gereken bilgileri vermişti. En çok dikkat çeken ise orada da “Bağışmatik” olarak tanıtılan ‘Elektronik Kumbara Makinesi’ olmuştu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş “Bağışmatiği” bir süre incelemiş, Sera Reklamcılık Tic. San. Ltd. Şti Yönetim Kurulu Başkanı Ali Tekin Çelik detaylı bilgi sunmuştu. Artvin günlerinin sona ermesinin ardından gazetemiz 08 Haber‘i fabrikasında konuk ederek teknoloji tasarım merkezinin kapılarını açmıştı. Çelik, burada yapılan çalışmaları anlatmış, “Bağışmatik” yani “Elektronik Kumbara Makinesi’nin tasarlandığı yeri ve projelerini göstermiş, bunun Türkiye geneline yayılmasını sağlamak için gerekli yasal işlemlerin tamamlanmasını beklediklerini belirtmişti. Ancak 13 Ağustos 2011 tarihinde Türkiye’deki ulusal TV’lere düşen haberde buluşun Sedat Yazar’a ait olduğu ve Somali’deki yardımlar toplanması için deneme amaçlı Kocatepe Camii’ne konulduğu haberi verilmişti. Ancak gerçek çabuk ortaya çıktı. Haberi Türkiye’ye duyuran ve icadın kendisi tarafından yapıldığını açıklayan Sedat Yazar ise bir daha ortalarda gözükmedi. Bunun üzerine hemen bir basın açıklamasını kaleme alan Sera reklam Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Tekin Çelik bir basın açıklaması yaptı.

Çelik, Açıklamasında şunlara değindi; “13.08.2011tarihinde, çeşitli ulusal TV kanalları, gazeteler ve internet haber sitelerinde,“bağışmatik” olarak adlandırılan ve Ankara Kocatepe Camii’nde deneme amaçlı olarak kullanılmaya başlanıldığı yönünde haberi yapılan ürün dünyada ve Türkiye’de ilk olarak şirketimizce bulunmuş ve tasarlanmış; Türk Patent Enstitüsü’ne yapılan başvurular sonrasında da “Elektronik Kumbara Makinesi” adıyla faydalı model ve endüstriyel tasarım tescil belgeleri alınmış olan bir üründür.

551 Sayılı Patent Haklarının Korunması Hakkında Kanun Hükmünde
Kararname ve 554 sayılı Endüstriyel Tasarımların Korunması Hakkında Kanun
Hükmünde Kararname kapsamında her türlü hakkı şirketimize aittir.
Şirketimizce daha önce Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerine tanıtımı
yapılan ürün deneme amaçlı da olsa şimdiye kadar hiçbir kişi veya kurum için
üretilmiş ve teslim edilmemiştir.
TV kanalları, gazeteler ve internet sitelerindeki haberlere konu olan ve tüm
hakları şirketimize ait olan ürünün kötü niyetli kişilerce şirketimize ait haklara
saldırılarak şirketimizin izni ve bilgisi dışında kullanıma sunularak tanıtımı yapılması
nedeniyle bu açıklamanın yapılması gerekmiş olup ayrıca her türlü yasal yollara
başvurulacağını kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

Ali Tekin ÇELİK
SERA REKLAMCILIKSAN.Ve TİC.LTD.ŞTİ.

Sera Reklamcılık Ltd. Şti. FABRİKA: Çankırı Yolu 15.km
Çınar Köyü Yolu Üzeri Akyurt / ANKARA Tel: 0312 847 50 60 – Faks: 0312
847 56 14 www.serareklam.com.tr

Haber ulusal basında şu şekilde duyurulmuştu:

Made in Turkey! (Türk malı)

Başkentte Kocatepe Cami’ye deneme amaçlı konulan ve vatandaşlarca “bağışmatik” olarak isimlendirilen elektronik yardım toplama makinelerinde bir günde 24 bin lira toplandı. Burada toplanan yardımın da Afrika için düzenlenen kampanyaya aktarılacağı öğrenildi.
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Kocatepe Cami’ye konulan 6 makineye, Cuma namazına katılan vatandaşlar yaklaşık 20 bin lira attı. Akşama kadar ise makinelerde 4 bin lira daha toplandı.
Vatandaşların da dikkatini çeken makinelerin internet bağlantısı bulunuyor ve içine atılan paraları sayarak bilgileri sisteme aktarıyor.

Yetkililer, makine açılıp para alındığında da toplanılan tutarın kayıt altında olacağını kaydetti.
Yaklaşık 1,5 yıllık bir çalışma sonucu üretilen ve sadece Türkiye’de bulunan makinelerin, verimli bulunmaları durumunda tüm Türkiye’de yaygınlaştırılması planlanıyor.
Güvenilir bir para toplama aracı olan makinelerin başka yardım kuruluşlarının da kullanımına sunulabileceği belirtiliyor.
Makine, sahte parayı da tanıyor. Daha önce insanların topladığı yardımlarda, sahte yüz lira, elli lira verip yardımların içinden parasını bozanlar olduğuna dikkat çeken yetkililer, makinenin sahte parayı tanıyarak geri verdiğini dile getiriyor.

Sistemi kuran firmanın yetkilisi, konuyla ilgili daha önce yaptıkları çalışmalarda da din adamlarının yardım makinelerine sıcak baktıklarını, makinelerin kendilerini de rahatlatacağı şeklinde söylemlerle karşılaştıklarını bildirdi.” şeklinde duyurmuşlardı.

Kaynak : Sami Özçelik / 08 HABER

 

Kaynak : http://www.artvinliyiz.net/threads/5770-Artvin-Ardanu%C3%A7-lu-Ali-Tekin-%C3%87elik-in-Sera-Reklamc%C4%B1l%C4%B1k-%C5%9Eirketi-Ba%C4%9F%C4%B1%C5%9Fmatik-%C4%B0smini-Verdikleri-Makina-%C4%B0cat-Etti#.VHnMDjGsUzo

Bir cevap yazın